CamperPark

W samym centrum naszej winnicy znajdziecie 12-sto stanowiskowy, utwardzony CAMP Winnica Sandomierska z dostępem do podstawowego camper-service: prądu, wody, zrzutu szarej wody i nieczystości. Tuż obok znajduje się winiarnia, sala degustacyjna i sklepik z naszymi winami i innymi lokalnymi pysznościami.

Wjazd na CAMP jest odpłatny i wynosi 70zł/doba kamper|przyczepa|samochód bez względu na wielkość, pobór mocy i ilość osób w pojeździe.

Piaskownica

Piaskownia, przez dzieci nazywana plażą, leży u podnóża winnicy i stanowi doskonałe zobrazowanie przekroju glebowego jak i przekroju przez bogatą historię tego regionu.

Odkryta część osuwiska to głównie osady mioceńskie, w skład których wchodzą zachowane do dzisiaj piękne muszelki oraz piaskowce. Od czasu do czasu „plaża” odkrywa nam swoje sekrety w postaci małych skamielin lub pozostałości po morenach kamienistych.

W lecie piasek cudownie gromadzi promienie słoneczne, dzięki czemu w piaskowni zawsze jest odrobinę cieplej i bardziej sucho.

Kształt osuwiska jest spowodowany długotrwałą eksploatacją złoża piasku i piaskowca, który służył m.in. w okresie powojennym do odbudowania miejscowych osad.

Staw

Staw do dyspozycji gości znajduje się za budynkami gospodarczymi, od strony pól. Zasilany jest podziemnymi źródłami, dzięki czemu nie zamarza w zimie. Corocznie jest zarybiany i czyszczony.

Staw i jego zabudowania to pozostałości po starej osadzie młyńskiej. Obecnie można skorzystać z oryginalnego okrągłego grilla, pomostu i ławeczek. Posiadamy 2 wędki, które można wypożyczyć i łowić po wcześniejszym uzgodnieniu.

Od strony lasku staw graniczy z rzeką Opatówką, nad którą również jest pomost i ławeczki. Można tam w lecie odpocząć w cieniu drzew. Obecnie złoże nie jest eksploatowane.

W bezpośrednim sąsiedztwie piaskowni znajduje się specjalnie przygotowane miejsce na przygotowanie ogniska z ławeczkami w kształcie okręgu.

Pasieka

Duża ilość pożytków przyciąga do naszego gospodarstwa wiele wędrownych pasiek ustawianych w sezonie w pobliżu interesujących pszczoły stanowisk. Na stałe w naszym sadzie leszczynowym stoi ok. 10 uli.

Świeży miód wykorzystujemy do przygotowywania posiłków dla gości oraz do degustacji – zazwyczaj do serów pleśniowych.

Po wcześniejszym zamówieniu w zależności od zapasów i sezonu oferujemy sprzedaż wielu rodzajów miodu najczęściej w słoiczkach 0,5 i 1 l, a także całych nieodwirowanych plastrów.

Okolica

Region sandomierszczyzny słynie z żyznej lessowej gleby, która w dużym stopniu kształtuje nasz krajobraz. Pagórki poprzecinane wąwozami, odkryte formy piaskowca czy często znajdowane na tym terenie skamieliny – to wszystko możesz zobaczyć w bezpośrednim sąsiedztwie winnicy.

Jeśli tylko lubicie Państwo piesze lub rowerowe przejażdżki na pewno na swojej drodze natraficie na wiele przyrodniczo i krajobrazowo ciekawych miejsc. Dla amatorów questów – przez nasze gospodarstwo przebiega jedna z tras questingowych „Śladami Benedyktynek” do pobrania TUTAJ.

Na terenie ogrodu znajduje się wzbudzający niemałą ciekawość gości pomnik. Został zbudowany na cześć naszego dziadka – Seweryna Małkiewicza, któremu udało się przeżyć obóz w Sachsenhausen i który żył i gospodarzył na tym terenie. Po dziś dzień mieszkańcy tego regionu określają swoją tożsamość poprzez więzy krwi, doskonałą znajomość swoich korzeni i snucie opowieści o dokonaniach swoich przodków. Jeśli będziecie Państwo ciekawi historii naszej rodziny zapraszamy do lektury książki „Młynarz” Seweryna Małkiewicza.